Quiz

Unsplash

Czy zarazisz się koronawirusem? Rozwiąż quiz!

Na początek uspokajamy. Na dziś zarażenie się koronawirusem w Polsce jest bardzo mało prawdopodobne. W styczniu potwierdzono około 10000 zachorowań, ale większość chorych mieszka w Chinach i nigdy ich nie opuszczała. W całej Europie było tylko kilkanaście przypadków i nikt nie zmarł. A Polsce nie było żadnego chorego. Dla porównania, na polskich drogach zginęło w styczniu 186 osób… W lutym statystyki zachorowań mocno wzrosły, ale nadal 99% chorych to mieszkańcy Chin.

Dlaczego w takim razie warto dowiedzieć się jak najwięcej o koronawirusie? Bo pojawienie się kiedyś innego wirusa o podobnym działaniu, który dotrze do Polski jest bardzo prawdopodobne. Dlatego trzeba dbać o siebie i pamiętać o zdrowych nawykach!

Rozwiąż quiz i sprawdź, jak bardzo jesteś narażona/y !

Koniec czasu

Czy byłaś/eś ostatnio w Chinach?

Czy miałaś/eś kontakt z kimś chorym na koronawirusa?

Czy w pracy masz codziennie kontakt z wieloma osobami?

 

Czy często podróżujesz komunikacją publiczną?

Czy regularnie myjesz w pracy ręce mydłem lub środkiem odkażającym? I robisz to zawsze po powrocie do domu?

Jak często śpisz mniej niż 7 godzin?

 

Jak oceniasz swoje odżywianie?

Jak oceniasz swoją odporność?

Ile masz lat?

 

Czy pracujesz w szpitalu lub przychodni?

Jakie są zwyczaje w Twojej pracy?

Czy zarazisz się koronawirusem? Rozwiąż quiz!
Jesteś narażona/y bardziej niż inni
Na zarażenie się koronawirusem najbardziej narażone są osoby, które przebywały ostatnio w Chinach, zwłaszcza w prowincji Wuhan, albo miały kontakt z osobami zarażonymi - w miejscu pracy, w podróży, w szpitalu. Jeśli w ciągu 14 dni od powrotu z Chin zaobserwujesz u siebie niepokojące objawy - wysoką gorączkę, kaszel i duszności, skontaktuj się z lekarzem.
Uważaj na infekcje wirusowe
Jeśli nie byłeś ostatnio w Chinach lub nie miałes/aś kontaktu z osobami chorymi, to zarażenie koronawirusem z Chin raczej ci nie grozi. Ale uważaj! Jest wiele innych chorób wirusowych przenoszonych drogą kropelkową. Jeśli masz w pracy kontakt z wieloma osobami lub często podróżujesz komunikacją publiczną, pamiętaj o regularnym myciu rąk i innych zdrowych nawykach. Kiedy masz infekcję, staraj się zostać w domu żeby nie zarażać innych w pracy czy w podróży.
Zadbaj o siebie
Jeśli nie byłeś ostatnio w Chinach lub nie miałes/aś kontaktu z osobami chorymi, to zarażenie koronawirusem z Chin raczej ci nie grozi. Ale uważaj! Jest wiele innych chorób wirusowych przenoszonych drogą kropelkową. Pamiętaj o tym, że najłatwiej zarażają się osoby osłabione. Zadbaj o sen i regularne, zdrowe odżywianie. A kiedy masz infekcję, staraj się zostać w domu żeby nie zarażać innych.
Należysz do najmniej narażonych na infekcje
Jeśli nie byłeś ostatnio w Chinach lub nie miałes/aś kontaktu z osobami chorymi, to zarażenie koronawirusem z Chin raczej ci nie grozi. Wygląda na to, że dbasz o siebie i wiesz jak zapobiegać zarażeniu wirusami. Jesteś w grupie osób najmniej narażonych na infekcje wirusowe.
Uważaj na infekcje i zadbaj o siebie
Jeśli nie byłeś ostatnio w Chinach lub nie miałes/aś kontaktu z osobami chorymi, to zarażenie koronawirusem z Chin raczej ci nie grozi. Ale uważaj! Jest wiele innych chorób wirusowych przenoszonych drogą kropelkową. Jeśli masz w pracy kontakt z wieloma osobami lub często podróżujesz komunikacją publiczną, pamiętaj o regularnym myciu rąk i innych zdrowych nawykach. Najłatwiej zarażają się osoby osłabione, więc zadbaj o sen i regularne, zdrowe odżywiania. A kiedy masz infekcję, staraj się zostać w domu żeby nie zarażać innych.
Uważaj! Infekcje mogą być groźne dla osób starszych i osłabionych
Jeśli nie byłeś ostatnio w Chinach lub nie miałes/aś kontaktu z osobami chorymi, to zarażenie koronawirusem z Chin raczej ci nie grozi. Ale uważaj! Jest wiele innych chorób wirusowych przenoszonych drogą kropelkową. Osoby starsze i osłabione zarażają się najłatwiej i przechodzą infekcję najciężej. Dlatego dbaj o siebie - śpij 7-8 godzin dziennie, jedz regularnie i zdrowo, pamiętaj o myciu rąk. A kiedy masz infekcję, zostań w domu, żeby nie zarażać innych.