Quiz

Historia wynalazków – co było pierwsze?

Historia wynalazków jest fascynująca. Żyjemy w świecie, w którym telewizja, antybiotyki, samochody czy lodówki były „od zawsze”. Każdy z tych wynalazków zmieniał życie wielu osób, a jego powstaniu towarzyszyła ciekawa historia. Czy pamiętasz, w jakiej kolejności te wynalazki się pojawiały? Co było pierwsze? Rozwiąż quiz i sprawdź!

Koniec czasu

Czy pierwsze kolorowe telewizory mogły być pakowane w folię bąbelkową?

Correct! Wrong!

Pierwszy kolorowy telewizor skonstruowano w roku 1928. W USA zaczęto je sprzedawać w 1950. Tymczasem folia bąbelkowa powstała podczas nieudanej próby stworzenia plastikowej tapety w drugiej połowie lat 50.

Co było pierwsze - schody ruchome czy żyletka Gilette?

Correct! Wrong!

Schody ruchome zostały opatentowane w 1892 roku, a pierwsze zbudował Jesse Reno w 1896 roku na Coney Island w USA. Żyletkę King Camp Gilette opatentował w 1904 roku. To jeden z wynalazków, którego polska nazwa pochodzi od nazwiska twórcy.

Co było pierwsze - mikroskop czy papier toaletowy w rolkach?

Correct! Wrong!

Mikroskop to wynalazek z końca XVI wieku. W XVII wieku istniały mikroskopy powiększające ok. 240 razy. Papier toaletowy był dużo wcześnie używany w Chinach. Jako produkt papier toaletowy w arkuszach pojawił sie w USA w 1857 roku. Natomiast papier w postaci rolek zaczał być produkowany dopiero w latach 70. XIX wieku.

Co było pierwsze - aspiryna czy penicylina?

Correct! Wrong!

Aspiryna trafiła do sprzedaży na początku XX wieku. Penicylinę Alexander Fleming odkrył pod koniec lat 20., a wytwórnię antybiotyku założył w 1939.

Co było pierwsze - długopis czy film dźwiękowy?

Correct! Wrong!

Pierwsze filmy dźwiękowe ukazały się pod koniec lat 20. XX wieku. Długopis wynaleziono około 10 lat później, a produkcja na skalę masową rozpoczęła się w roku1944.

Co było pierwsze - tramwaj konny czy zegarek kieszonkowy ?

Correct! Wrong!

Za twórcę pierwszego zegarka kieszonkowego uznaje się Petera Henleina, a za datę powstania pierwszego zegarka rok 1504. Są źródła, które podają inne daty, ale również z XVI wieku. Tymczasem tramwaje konne pojawiły się dopiero w pierwszej połowie XIX wieku.

Czy konstruktorzy pierwszych motocykli Harvey Davidson mogli uczcić sprzedaż pierwszych motocykli popijając piwo ze stojącej w warsztacie elektrycznej lodówki?

Correct! Wrong!

Pierwsze Harleye trafiły do sprzedaży w roku 1903. Tymczasem lodówki DOMERLE pojawiły się w roku 1913. Wcześniej chłodziarki stosowano m.in. w browarach, natomiast nie było urządzeń domowych.

Czy osoby, które kupowały pierwsze żarówki mogły je włożyć do wózka sklepowego?

Correct! Wrong!

Żarówki pojawiły się w drugiej połowie XIX wieku. Wózek sklepowy to dużo nowszy wynalazek, z lat 30. XX wieku.

Czy słuchając pierwszej płyty gramofonowej można było jeść chipsy?

Correct! Wrong!

Popularna opowieść mówi, że chipsy powstały przez przypadek w roku 1853, ale jest też wersja, że były już w książce kucharskiej z lat 30. XIX wieku. Tymczasem gramofon opatentowano dopiero w 1887 roku.

Co było wcześniej - pierwsza publiczna autostrada czy pierwsza linia lotnicza?

Correct! Wrong!

Pierwsza linia lotnicza powstała w Niemczech w 1919 roku i odbywała loty z Berlina do Weimaru. Tymczasem pierwszą autostradę oddano do użytku we Włoszech w roku 1924. Wcześniej w 1921, w Niemczech zbudowano autostradę AVUS, ale wówczas służyła wyłącznie do wyścigów i testowania pojazdów.

Czy kiedy John Harrington wymyślił muszlę klozetową, mógł siedząc na niej czytać gazety?

Correct! Wrong!

John Harrington wynalazł spłukiwaną muszlę klozetową w 1596 roku. Gazety pojawiły się kilkanaście lat później.

Co było pierwsze - pończochy nylonowe czy elektryczna suszarka do włosów?

Correct! Wrong!

Suszarka. Pierwsze suszarki pojawiły się w końcu XIX wieku, a suszarkę ręczną opatentowano w 1908 roku. Badacze z koncernu DuPont odkryli nylon dużo później, a pończochy nylonowe trafiły do sprzedaży w 1940 roku.

Historia wynalazków - co było pierwsze?

Udostępnij wynik: